Trochę teorii
Poprawnie sformatowane słupki (kolumny) liczb powinny być wyrównane w pionie względem przecinka dziesiętnego (względnie kropki – w innych językach).
Postaram się wyjaśnić, jak łatwo i prosto zrobić to w Adobe InDesign.

Znaczy to , że w słupku liczby, niezależnie od ilości cyfr przed i po przecinku powinny być tak wyrównane, by przecinki dziesiętne układały się „jeden pod drugim”:

Oczywiście powyższy przykład jest dość ekstremalny. Niemniej gdy się zdarzy – warto rozważyć pewne ujednolicenie dokładności „po przecinku” wtedy słupek stanie się bardziej „przejrzysty”, a jakość składu na tym tylko zyska:
Dla potrzeb mojego przykładu użyję pierwszej sytuacji, ponieważ druga – jak z pewnością sami już zauważyliście – doskonale nadaje się do wyrównania „do prawej”.
Praktyka, czyli jak to zrobić w InDesign?

Oczywistym narzędziem do stosowania w takich sytuacjach jest tabulator. Wystarczy na początku każdego wiersza wstawić znacznik tabulacji, a pozycję i rodzaj tabulatora ustawić tak:

Efekt w zasadzie każdego zadowoli:
Dodatkowo, ponieważ możemy ustawić dowolny znak określający miejsce wyrównania, tą samą metodą możemy wyrównywać słupki danych literowo-numerycznych, np. symboli, wymiarów itp.

A co zrobić, gdy nasz słupek jest fragmentem większej tabeli?
Nie ma problemu! Co więcej, w tabeli nie trzeba wstawiać znacznika tabulacji. Innymi słowy, wystarczy tylko (oczywiście PO zaznaczeniu fragmentu tabeli, którą chcemy sformatować) na palecie Tabs [ctrl+shift+t / cmd+shift+t] odpowiednio (tak samo jak powyżej) zdefiniować tabulację, a indesign sam odpowiednio ułoży tekst.
UWAGA!
Aby to działało, tekst w komórkach musi być wyrównany „do lewej”.

You must log in to post a comment.